HAYAT ACELEYE GELMEZ…

Yıllar önce çok uzaklarda bir adam varmış.Bu adam çalışmak amacıyla çok uzaklara gitmiş ve yıllarca çalışmış. Sonunda memleketine dönme zamanı gelmiş. Bu çalışma sürecinde topqlam3000 akçe biriktirmiş ve evinin yolunu tutmuş.

Evine doğru giderken yolda  birisi ” bir nasihat bin akçe, bir nasihat bin akçe” diye bağırıyormuş. Adam düşünmüş: “Nasıl olur, bir nasihat bin akçeye satarlar ben yıllarca çalıştım ve sadece 3000 akçe biriktirdim”.. Bu işe pek aklı ermemiş ama  merakından da duramamış ve adama bin akçe vererek o nasihatı satın almış.

Nasihat şöylemiş: “KADERDE NE VARSA O  ÇIKAR”.. ve yoluna devam etmiş.

İleride köşe başında yine başka bir adam bağırıyormuş” bir nasihat bin akçe” diye. Adam yine dayanamamış bin akçe de o adama vermiş ve ikinci nasihatı da satın almış.

İkinci nasihat da şöyleymiş; !GÖNÜL KİMİ SEVERSE GÜZEL ODUR”

Yaşlı adam son kalan bin akçesi ile yoluna devam etmiş. Tam şehrin çıkışında yine köşe başında bir adam bir nasihati  bin akçeye  satıyormuş. Adam bir parasına bakmış , bir de nasihatı satan şahsa, dayanamamış ve kalan son akçesiyle de o nasihatı satın almış.

Son nasihat ise şöyleymiş: “HİÇ BİR İŞ ACELEYE GELMEZ”..

Parasız yoluna devam etmiş.Şehrin çıkışında büyük bir topluluk ile karşılaşmış.  Topluluğa yaklaşmış neler olduğunu sormuş. Oradan birisi demiş ki:” Burada şehrin tüm su ihtiyacını karşılayan bir kuyu var, ama kuyunun içinde de canavar var. Canavar suyu tutmuş, göndermiyor. Aşagıya kim indiyse bir türlü çıkamadı. Adam düşünmüş ve ilk satın aldığı nasihat aklına gelmiş “KADERDE NE VARSA O ÇIKAR” ve aşağıya inmeye karar vermiş. İnince canavar hemen yakalamış . Demiş ki “buraya  gelenlerin hepsine bir soru sordum bilemediler. Eğer sen bilirsen seni serbest bırakırım. ” bir dizine sarışın ve dünya güzeli bir kadın diğer dizine de kurbağa koymuş ve ” söyle bakalım hangisi güzel ?” demiş, Adam düşünürken ikinci aldığı nasihat aklına gelmiş ve “GÖNÜL KİMİ SEVERSE GÜZEL ODUR” demi. Bu cevap  canavarın çok hoşuna gitmiş, zira kurbağanın gözlerine aşıkmış ve adamı serbest bırakmış. Adam da yoluna devam etmiş ve nihayet evine varmış,

Evinin camından içeri bakmış. Bir de nu görsün: karısı genç biri ile diz dize oturuyor. Hemen kılıını çekmiş ve tam içeri girerken üçüncü  nasihat aklına gelmiş. ” HİÇ BİR İŞ ACELEYE GELMEZ “

Kılıcını kınına koymuş ve içeri girmiş. Hoş beşten sonra karısına o genci sormuş. Kadın da : ” Bey, sen gittiğinde ben hamileydim ve bir oğlumuz oldu. Bu genç senin oğlun ” demiş.

HAYAT ACELEYE GELMEZ……İ


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS